تجهیز تنها مرکز درمان سرطان ایروان به دستگاه شتاب دهنده خطی واریان

 

تفاهم نامه تجهیز تنها مرکز درمان سرطان ایروان به دو دستگاه شتاب دهنده خطی پرتو درمانی واریان با شرکت ایرانی واران پرتو درمان به عنوان نماینده انحصاری شرکت واریان، امضا شد. این تفاهم نامه شروعی برای روابط گسترده پزشکی و درمانی میان دو کشور ایران و ارمنستان محسوب می شود.

افزایش بیماران سرطانی و برنامه دولت ارمنستان برای ارتقاء سطح درمان بیماران سرطانی موجب برگزاری مذاکراتی میان تنها مرکز درمان سرطان ایروان با شرکت واران پرتو درمان شد.

بر اساس تفاهم نامه شکل گرفته با سرمایه گذاری مشترک، این مرکز به دو دستگاه شتاب دهنده خطی پرتو درمانی واریان مجهز خواهد شد.

نخستین دستگاه تا ده ماه آینده و دستگاه دوم نیز تا دو سال دیگر در این مرکز به بهره داری می رسد. مجهز شدن این مرکز به دستگاه شتاب دهنده خطی پرتو درمانی نقش اساسی و مهمی در ارتقاء کیفیت درمان بیماران سرطانی خواهد داشت.

 

 

در کنار نصب دستگاه ، آموزش پزشکان پرتو درمان ارمنستان در ایران و اروپا، هم چنین اعزام بیماران ارمنی برای درمان به ایران نیز انجام می شود.

کشور ارمنستان با جمعیتی در حدود چهار میلیون نفر دارای دو مرکز پرتو درمانی در شهر های ایروان و گومری است. دستگاه های موجود در این دو مرکز بسیار قدیمی و از کار افتاده است. از همین رو بیماران سرطانی، درمان های مناسب و مؤثر پرتو درمانی را دریافت نمی کنند. در نتیجه بسیاری از بیماران سرطانی این کشور از درمان محروم اند یا برای درمان به کشور های دیگر مسافرت می کنند. این تفاهم نامه گام اساسی برای کمک به بیماران سرطانی این کشور است که میان مسؤولان وزارت بهداشت، جامعه پزشکی و مردم ارمنستان بازده مطلوبی داشته است.

در همین رابطه روز شنبه 8 آبان ماه اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان، خلیفه ارامنه تهران، دکتر محمد حجت پناه مدیر عامل و رئیس هیأت مدیره و دکتر محمد شهرامی عضو هیأت مدیره و مدیر مالی شرکت واران پرتو درمان را به همراه آقای آرا شاه نظریان، مدیر داخلی روزنامه ارمنی زبان «آلیک»، به حضور پذیرفت.

پزشک برجسته، آقای دکتر محمد حجت پناه، پس از بررسی های انجام شده، ضمن عقد قرارداد با رؤسای بیمارستان فانارجیان ایروان،در نظر دارد طی 9 ماه آینده اولین دستگاه پیشرفته پرتو درمانی را در این بیمارستان نصب و راه انداز نماید.این دستگاه کمک شایانی در امر درمان بیماران مبتلا به سرطان را فراهم خواهد نمود.

اسقف اعظم از این کار انسان دوستانه و خداپسندانه قدردانی کرده و آمادگی خود را برای هرگونه کمک و مساعدت اعلام کردند.ایشان فرمودند:«این کاری خداپسندانه است که روابط دوستانه مردم دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان را نیز مستحکم تر خواهد کرد.»